Czyszczenie srebra – jak to zrobić?

Czyszczenie srebra - jak to zrobić

Z czasem srebrna biżuteria może zmienić swój odcień, stracić blask i stać się matowa, co z pewnością wpłynie na to, że przedmiot będzie wyglądał nieestetycznie. Aby pozbyć się tego osadu, warto zastosować różne metody w celu jego szybkiego usunięcia – mogą to być specyfiki ze sklepu lub przygotowane domowymi sposobami.

Co warto wiedzieć podczas czyszczenia biżuterii?

Bez względu na wybór specyfiku z półki sklepowej czy przygotowanego domowym sposobem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy produkt nie zaszkodzi samej biżuterii. Srebro jest bardzo delikatne, dlatego czyszczenie go szczoteczką o twardym włosiu mogłoby uszkodzić biżuterię. Sam metal szlachetny zmienia odcień ze względu na dwutlenek siarki, który jest również wydalany wraz z potem. Głównie dlatego biżuteria noszona na ciele częściej czarnieje niż te bezpiecznie przechowywane w szkatułkach lub innych miejscach.

Jak i czym wyczyścić srebro?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyczyścić srebro, choć sposobów jest naprawdę mnóstwo i do niektórych wcale nie potrzeba wielu składników. Do wyczyszczenia biżuterii można zastosować między innymi specyfiki ze sklepu, a są to chociażby:

  • gaziki oraz ściereczki nasączone specjalną substancją,
  • płyny, w których można zanurzyć biżuterię,
  • ultradźwiękowe myjki.

czyszczenie srebra poradnik

Natomiast wśród domowych sposobów wyróżnia się m.in.:

  • czyszczenie przy pomocy folii aluminiowej,
  • szare mydło i sok z cytryny,
  • roztwór z sody i octu,
  • pasta do zębów,
  • spirytus.

Szerzej czyszczenie srebra jest opisane w artykule Mokait.

Jeśli jednak chce się zadbać o biżuterię i uchronić ją przed czarnym nalotem, dobrze będzie ograniczyć jego kontakt z wodą oraz chemikaliami. Biżuterię powinno zdejmować się przed myciem rąk, kąpielą oraz przed używaniem wszelkich specyfików na ciało. Poza tym dobre efekty przyniesie również regularne polerowanie przedmiotów miękką ściereczką, która im w żaden sposób nie zaszkodzi. Można także zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy profesjonalnie oczyszczą biżuterię, nie niszcząc ich powierzchni ani kamieni szlachetnych.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Biżuteria